Це повернення смердючого, голодного «совка», — Забужко звинуватила владу Зеленського

Письменниця Оксана Забужко заявила, що нинішня риторика влади України свідчить про те, що країну повертають у радянську епоху.

Таку думку вона озвучила в інтерв’ю «Апострофу«, обурившись тим, як українцям намагаються підмінити цінності й орієнтири.

«В Україні зараз формують «шлунково-кишкову» національну ідентичність. Це поворот у СРСР. Молоде покоління не знає про Радянський союз в його останні десятиліття, не відбувається ця, так би мовити, трансмісія пам’яті. Нас тягнуть у 1970-1980-ті й намагаються нам створити уявлення як про «золотий вік», коли все було «добре і якісно». Якщо зайти на будь-який паблік у соцмережах з радянськими фото, ви одразу отримаєте цілу хвилю ботів, які розповідають про те, «яку країну проср*ли». Це ще один мем – вони бувають не тільки сучасні. «А яке все було якісне. А морозиво яке смачне, а ГМО не було», – обурилася письменниця.

З тією ж метою, на її думку, на українському телебаченні протягом 20 років показували «Іронію долі»: щоб люди впадали в ностальгію за часами молодості, забуваючи про злидні й вічні черги тієї епохи. Забужко підкреслила, що подібні відгомони вона побачила і в гучній новорічній промові президента Володимира Зеленського.

«Ця новорічна промова президента, де не було ні прапора, ні будь-яких символів, із меседжем: «Яка різниця, як називається вулиця, якщо вона заасфальтована», – це риторика брежнєвської епохи. Це риторика всіх тодішніх фільмів. Це головна аксіома на рівні мему. Це те, що в кінці фільму «П’ять вечорів» пафосно вимовляє Людмила Гурченко, дивлячись красивими очима в кадр: «Тільки б не було війни! Тільки б не було війни! Тільки б не було війни!» – провела паралелі письменниця.

«Це закладка, це прошивка. Це говорилося з усіх екранів, всіх репродукторів: «Яка різниця?! Хлібчик є? Головне, щоб війни не було! Спасибі партії та рідному радянському уряду за турботу!» І ще випустять якусь ткалю на сцену, яка розповість, що їй квартиру дали, – і люди сидять, слухають, опустивши очі, й думають, коли їх додому відпустять», – додала вона.

Підсумовуючи, Забужко підкреслила, що на нинішньому етапі українському суспільству знову нав’язується така модель поведінки.

«Зараз відбувається повернення смердючого, голодного, обірваного й приниженого «совка» 1970-х років, який розповідає: «Буде добре! Тільки б перестати стріляти й помиритися з Росією – і все буде добре!» Це саме та ідеологема. Це не нова ідентичність. Це совкові меми», – зробила висновок письменниця.