Як оголосили в Пенсійному фонді, в цьому місяці стартує перерахунок виплат працюючим пенсіонерам, причому, він буде "максимально зручним", тому що відбудеться автоматично – людям не доведеться оббивати пороги чиновницьких кабінетів, писати заяви та інше, передає Корупція.Інфо

На квітень влади намітили і ще одна важлива пенсійне захід – перерахунок пенсій екс-силовикам. Нагадаємо, як уже писала "Страна", військові домагаються перегляду виплат ще з минулого року і вже кілька разів влаштовували масштабні акції протесту по всій Україні. Формально компроміс знайдений, і пенсії їм повинні були почати перераховувати в березні.

Але тепер уряд зрушило терміни на квітень.

Наші журналісти разбіраалісь, чим закінчиться "високий сезон" пенсійних виплат для Пенсійного фонду, Держбюджету та самих пенсіонерів і чи вистачить на всіх грошей.

Додадуть по 13 гривень, але просять не ходити по кабінетах

Як пояснила експерт з пенсійних питань реанімаційного пакету реформ Галина Третьякова, перерахунок виплат працюючим пенсіонерам буде проводитися на підставі спеціального розпорядження Пенсійного фонду. По суті, цей документ ще навіть не затверджений.

Експерти надали проект даного розпорядження, який дали на обговорення Громадської ради при ПФ. Останні правки приймаються до 4 квітня, але, очевидно, чиновники настільки впевнені, що зауважень не буде, що вже анонсували перехід на перерахунок пенсій за новою системою. До речі, в самому документі в якості дати його вступу в силу вказано 1 квітня 2018 року, тобто вводиться він, по суті, заднім числом.

У самому проекті зазначено, що відтепер перерахунки пенсій будуть проводитися щорічно (наступний – в квітні 2019 го, потім – в квітні 2020 го і т. Д). Право на перерахунок отримують пенсіонери, які продовжують працювати після виходу на пенсію, як тільки їх додатковий трудовий стаж складе 24 місяці (стаж може бути як безперервним, так і низька).

При цьому за основу при перерахунку береться зарплата, з якої призначено пенсію, тобто, та, яка була у людини на момент виходу на заслужений відпочинок.

Всі перерахунки ПФ збирається провести в автоматичному режимі – ходити по кабінетах і писати заяви пенсіонерам не потрібно. Якщо згодом виникнуть зауваження до зробленими нарахуваннями, то пенсіонери зможуть оскаржити їх до 11 жовтня 2019 року, говориться в проекті розпорядження Фонду.

"Сам перерахунок проводитимуть за такою формулою: плюс 1% від діючої пенсії за кожен рік переробки, але не менше 1% від мінімальної пенсії, тобто, зараз це близько 13 гривень, з 1 липня буде 14,36 гривень, а з 1 грудня – близько 15 гривень ", – пояснила Галина Третьякова, експерт з пенсійних питань реанімаційне пакету реформ.

Наприклад, якщо при виході на відпочинок людині призначили пенсію 2500 гривень, при цьому він продовжує працювати і накопичив два роки додаткового стажу, його пенсія повинна збільшитися на 25 гривень за кожен рік такого стажу, або на 50 гривень за два роки.

Тобто в місяць він тепер буде отримувати 2550 гривень.

Але якщо при цьому, станом на 1 березня 2018 року, коли ПФ збирав дані про пенсіонерів, додатковий стаж становив, наприклад, 20 або 23 місяці, перерахунку не буде – пенсіонер зможе претендувати на зарплату тільки на наступний рік.

Для того щоб перерахунки були максимально коректними, всю базу пенсійних справ збираються вже до 2019-2020 років зробити електронної та загальнонаціональної.

"Це дозволить пенсіонерам не ходити в ПФ. Сьогодні на їх обслуговування працюють близько двох тисяч чоловік, і нерідко – як юридичні консультанти. Фонд хоче максимально відсторонитися від цього", – каже Галина Третьякова.

Плюс нової системи – вона вносить хоч якусь ясність в питання працюючих пенсіонерів, – вважає юрист Андрій Вігірінскій. "В останні роки з ними раз у раз експериментували: то знімали доплати, то різали коефіцієнти. Тепер зрозуміло, що доплати будуть за кожні 24 місяці додаткового стажу", – зазначив він.

Інтерактивна пенсія

Але є і мінуси. Керівник секретаріату, головний експерт Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський каже, що питання в тому, як будуть працювати електронні сервіси, на які так прагнуть перейти вітчизняні чиновники.

"Пенсіонерів пропонують привчити до комп'ютерних програм, заходити в електронний особистий кабінет через смартфон, спілкуватися з пенсійними ботами. Складно сказати, як сприймуть всі ці нововведення літні українці", – говорить Забловський.

Систему без зворотного зв'язку і живого спілкування з пенсіонерами він вважає спочатку провальною, особливо якщо врахувати, що в пенсійних справах у нас чимало плутанини. Наприклад, не збереглися багато архівні дані, що дозволяють підтвердити трудовий стаж, особливо в селах.

"Люди просто підуть в суд, буде багато питань. Наприклад, як бути, якщо два роки стажу накопичуються не в квітні, а, скажімо в травні, – чекати перерахунку ще рік або можна щось придумати? Як підтвердити незадокументованих стаж", – каже юрист Андрій Вігірінскій.


Але, як вважають експерти, до суду підуть далеко не всі пенсіонери, а, швидше за все, одиниці. Адже, щоб подати позов, потрібно заплатити судовий збір, а це близько 1 тис. Грн, що по кишені далеко не кожному пенсіонеру. Так що більшість громадян просто візьмуть ту оплату, яку їм призначать, а якщо не призначать – особливо сперечатися не буде.

Тому автоматичний перерахунок вигідний державі не тільки позбавленням від стовпотворіння пенсіонерів у відділеннях ПФ, а й, нехай і незначною, але економією коштів.

Тактичний відступ

Своїх грошей чекають і колишні військові.

Їх виплати не чіпали, коли проводили національне осучаснення пенсій восени минулого року. В результаті колись чільні пенсії силовиків зрівнялися з пенсіями цивільних, а в деяких випадках стали навіть менше. Ситуацію повинні були змінити урядові постанови, що переглядають оклади поліцейським і військовим (від них безпосередньо залежить і розмір пенсій силовиків).

Популярне: Мінімалка 6200: Кабмін повідомив, коли українці почнуть заробляти більше

Але в останній момент Кабмін прикинув розмір доплат (мова йде про 35 млрд грн) і відклав реформу на наступний рік, що викликало масові протести екс-військових і міліціонерів по всій Україні. У підсумку зійшлися на тому, що колишнім силовикам повернуть заборгованість в три етапи – до 2020 року. Цього року надбавку почнуть вважати заднім числом, з 1 січня 2018 року. Але в березні, коли екс-військові повинні були отримати перші доплати, обіцяні гроші побачили всі. Це спровокувало чергову хвилю протестів – 24 березень силовики провели національний форум, на якому обрали об'єднана профспілка. Тепер він буде відстоювати права військових пенсіонерів, – розповів активіст і колишній полковник міліції Ігор Сухар.

У Мінсоцполітики пообіцяли: доплати військові пенсіонери почнуть отримувати вже з квітня, а в травні вони стануть регулярними.

Як анонсував міністр соціальної політики Андрій Рева, середня доплата становитиме близько 1,5 тис. Грн. Збільшені пенсії отримає близько 536 тисяч пенсіонерів.

Втім, Ігор Сухар каже, що їх такий варіант кардинально не влаштовує.

"При перерахунку враховують звання, вислугу і оклад. Але не враховують особливі умови роботи, премії, доплати за оперативно-розшукову роботу та інше. Премії деяким моїм колегам поставили з розрахунку 0,5% від окладу, це копійки. Зате міністерським додали по 100 % і більше ", – говорить він. Пенсіонери розраховували оскаржити цю формулу в суді – відповідний позов був поданий вінницьким екс-силовиком до Верховного суду.

Раніше за такою ж схемою колишнього міліціонера з Харкова виграв у ВС зразкове справу з перерахунку пенсій виходячи з нового окладу діючих працівників системи МВС і, таким чином, пенсіонери отримали можливість відсудити собі компенсації за 6-10 тис. Грн.

Але в цей раз переконати служителів Феміди в своїй правоті колишні міліціонери не змогли.

"12 березня відбулося засідання Верховного суду і позивач його програв. По суті, програли всі пенсіонери країни, адже ця справа була зразковим. Тепер відсудити відібрані у нас коефіцієнти не вийде", – резюмував Сухар.

Він вважає, що справа провалили через політичні причини – держава не має наміру переплачувати військовим пенсіонерам. Це підтверджує і той факт, що Мінсоцполітики не втрачає надії перевести військових на цивільну формулу нарахування пенсій – відповідний законопроект відомство обіцяє вже незабаром передати в парламент.

"Залишається розраховувати на профспілку, хоча бойовий дух екс-силовиків останнім часом помітно впав – люди просто зневірилися, що можна добитися справедливості", – говорить Сухар.

Де гроші взяти?

За словами Вігірінского, незважаючи на обіцянки перерахувати і осучаснити пенсії, держава буде доплачувати українцям на заслуженому відпочинку "дуже дозовано".

"Дефіцит Пенсійного фонду в цьому році досягне 140 млрд грн, і, за експертними оцінками, він не зменшиться протягом найближчих п'яти років, незважаючи на те, що відрахування в ПФ зростають за рахунок збільшення мінімальної зарплати і ЄСВ", – говорить він.

Наприклад, до цих пір неясно, де влада візьме 35 млрд грн на доплати військовим пенсіонерам.

"В уряді клятвено запевняли, що знайдуть ці гроші. Але цікаво, де саме. Адже у нас щомісячний дефіцит бюджету і так становить 6 млрд грн, що за підсумком року дасть 72 млрд грн", – підрахував Вігірінскій.

Тепер же до витрат ПФ додасться ще близько 200-300 мільйонів гривень доплат працюючим пенсіонерам. Чиновникам залишається розраховувати лише на "природне зменшення пенсіонерів", яка, за даними Третьякової, становить близько 300 тисяч осіб на рік.

Галина Третьякова прогнозує, що вже в наступному році можливо початок переходу на накопичувальну систему страхування.

Источник

comments powered by HyperComments