Борги українців компанії "Нафтогаз" пропонують продати іншим фірмам на електронному аукціоні. У разі прийняття законопроекту права на приблизно 29 мільярдів гривень заборгованостей можуть опинитися у руках посередників. Експерти не виключають, що компанія-монополіст через треті фірми продасть інформацію про заборгованості колекторам, які й будуть "вибивати" гроші.

Що відбувається і наскільки серйозно "візьмуться" за споживачів із боргами.

Головне:

  • Борги українців за газ хочуть віддати третім фірмам;
  • Експерти побоюються, що за цією спробою стоїть монополіст "Нафтогаз України". Не виключено, що "вибивати" заборгованості буду колекторські фірми;
  • Щоправда прийняти законопроект буде складно.

Що пропонують

У Верховній Раді зареєстрований проект закону 9500, який передбачає передачу боргів споживачів перед "Нафтогаз України" третім компаніям. З ініціативою виступила народний депутат від "Народного фронту" Тетяна Чорновіл.

 Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

Річ у тому, що компанії-моноплісту заборгували всі — як місцеві облгази, так і приватні споживачі. Гроші повертатимуть через суди довго й проблематично, тому пропонується продати заборгованості споживачів (у тому числі й звичайних українців) третім фірмам. У цій ситуації "Нафтогаз" отримує гроші одразу, а компанії вже самі вирішують, коли і як "збивати" заборгованості з боржників.

"Ситуація ускладнюється тенденцією до подальшого зростання цієї заборгованості. За таких умов виникає питання про необхідність вироблення інших, не судових, механізмів зменшення або погашення нинішніх боргів", — пише в пояснювальній записці автор ідеї.

Продаж боргів пропонують проводити через електронні торги й систему ProZorro.

Які ризики для українців

Опитані експерти прийшли до висновку, що в законі заховані підводні камені.

Компанії, які скуплять борги, отримають серйозний вплив на тисячі українців. Не виключено, що для оплати боргів залучать колекторів;

"Такі фірми отримають колосальні важелі впливу, скупивши борги населення за смішні гроші. Потрібно розбиратися зі структурою заборгованостей. Із того, що є, видно — "Нафтогаз" нараховував величезні штрафи на борги. Це повітря, компанії не завжди можуть платити і самі заборгованості, що вже говорити про штрафи. Не виключено, що в окремих випадках сума пені більша, ніж борг. Виникає запитання — чи не спроба це фіктивного банкрутства?" — зазначив співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

Виходить, що зараз "Нафтогазу" через суди складно збити штрафи за прострочення. У цій же ситуації третім фірмам може бути продана повна сума, яку вже й будуть вимагати з боржників (споживачів газу).

"Нафтогаз" або найближче оточення компанії, може де-факто отримати контроль над облгазами. В цілому експерти енергоринку впевнені, до створення проекту закону причетна не стільки народний депутат, скільки люди з монополіста;

"Якщо відкрити регламент Верховної Ради, там написано, що підготовка такого проекту повинна мати економічну аргументацію. Тут же йдеться лише про відсутність додаткових витрат із держбюджету. Хоча і це можна оскаржити, дивлячись чим ці борги викликані", — вважає директор спеціальних проектів у Науково-технічному центрі "Психея" Геннадій Рябцев.

Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук не виключає, що проект закону може свідчити про боротьбу за місцеві облгази. А фірми, які і скуплять борги, швидше за все, будуть оформлені на підставних осіб.

"Я думаю, що проект закону не буде прийнятий, але є компанії, які вже повноцінно готуються до придбання цих боргів. Вони підготували низку компаній, знайдуть підставних осіб, оформлять на них ці фірми, а через декілька років і не знайдуть цих власників", — вважає Корольчук.

Раніше Рахункова палата публічно заявляла, що в "Нафтогаз України" не надали співробітникам контролюючого органу доступу до документації. Тоді йшлося про перевірки величезних премій, які призначає собі керівництво монополіста. Тому в будь-якому випадку питання до компанії є і їх не мало.

Чи будуть прийняті зміни?

Шанси мінімальні. По-перше, ініціатором законопроекту виступила нардеп від "Народного фронту". Судячи з усього, після президентських і парламентських виборів позиції партії серйозно похитнуться.

По-друге, ідея може наштовхнутися на критику із боку як окремих нардепів, так і громадськості. Раніше подібна ініціатива вже була в 2014 році, але спроба її прийняти на законодавчому рівні не увінчалася успіхом.

Источник

comments powered by HyperComments