Кордони відкрито: Туреччина більше не стримує біженців зі Сходу до Євросоюзу

Криза мігрантів

Кордони відкрито. Туреччина більше не стримує біженців зі Сходу, які прямують у Європу. Що спровокувало таке рішення Анкари та як відреагували на нього в Євросоюзі?

Ранок суботи, грецький острів Лесбос. Один за одним до берега причалюють човни з мігрантами. Їх перехоплюють європейські прикордонники, надають допомогу. Люди втомлені виснажливою і небезпечною мандрівкою, але рішуче налаштовані тут залишитися — в ЄС. Напередодні Туреччина оголосила, що більше не стримуватиме втікачів, які шукають притулку в Євросоюзі. Люди ринули до кордонів.

Греція одразу посилила контроль. На пропускному пункті "Кастаньєс" виникли сутички. Поліція застосувала світлошумові гранати та сльозогіннний газ, біженці жбурляли каміння.

У Греції заявили про намір тримати оборону і не пускати чужинців без документів. Заклики до Анкари навести лад — лишилися без відповіді, турецькі прикордонники просто не втручаються в ситуацію.

Рішення Анкари "відкрити шлюзи" шокувало Брюссель. Дуже невчасно — з огляду на боротьбу з поширенням коронавірусу. З 2016 року між ЄС і Туреччиною діяла угода про стримування мігрантів з Сирії. Анкара обіцяла максимально стримувати втікачів, а також приймати в себе тих, хто в нелегальний спосіб проривався і прямував до грецьких островів. Брюссель, зі свого боку, зобов'язався прискорити переговори про членство Туреччини в ЄС, обіцяв безвіз і 6 мільярдів євро фінансової допомоги.

За цей час на території Турецької республіки зосередилося понад 3 мільйони 600 тисяч сирійців. Однак своєї частини угоди Брюссель так і не виконав, заявляють в Анкарі.

"Ми відчинили двері, і до сьогоднішнього ранку 18 тисяч людей їх пройшли. Сьогодні ця кількість може сягнути 30 тисяч. І ми не маємо наміру найближчим часом перекривати потік. Європейському Союзу потрібно дотримуватися взятих зобов'язань. Ми не маємо дбати про таку велику кількість біженців, годувати їх", — заявив Реджеп Таїп Ердоган, президент Туреччини.

Рішення відкрити кордони Анкара ухвалила одразу після ескалації в Сирії. У четвер у Ідлібі сирійські війська за підтримки росіян розбили колону турецьких військових, які воюють на боці сирійської опозиції. 33 солдати — це найбільша втрата для турецької армії за десятки років. Анкара відкрила вогонь у відповідь. Через загострення, що почалося від початку року, тисячі сирійців почали тікати з країни в Туреччину, щоб згодом дістатися ЄС.

"Тут немає ніяких можливостей працювати, життя дороге. Ми чули від наших родичів у Греції, що там вищі стандарти життя. Ми зможемо ходити до школи, отримувати зарплату, тому пробуємо перетнути кордон", — зазначив Зеїд Алім, мігрант із Сирії.

Імовірно, відкритими кордонами Анкара також намагається втягнути Євросоюз у сирійський конфлікт і заручитися його підтримкою. Ердоган уже обговорив ситуацію телефоном із Ангелою Меркель. І публічно попросив Путіна не втручатися.