Масова паніка: як у Нових Санжарах зустріли українців із Китаю

Масова паніка

Готувалися до спалаху нового вірусу, а отримали спалах гніву та насильства. Нові Санжари виявились останньою ланкою в ланцюзі істерики, що охопила кілька регіонів України.

Чому люди настільки злякалися? Хто спровокував насильство? Та чи достатньо робить держава для захисту українців від коронавірусу?

Розберемося з цим сьогодні. А почнемо з аналізу причин хвилі паніки, що прокотилася країною.

Епопея з евакуацією українців із Китаю — почалася в понеділок. В ефірі одного з телеканалів з'являється міністр внутрішніх справ. Арсен Аваков приходить не сам, а з людьми в костюмах біологічного захисту.

"Вот я пригласил в студию, чтобы вы не пугались 2 работников ДСНС — Романа и Евгения — не пугайтесь, пожалуйста", — говорить Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ України.

Та вірус страху вже почав ширитися. Хоча щодня представники МОЗу збирали журналістів для заспокоєння. Пояснювали, що люди, яких евакуюють, — цілком здорові. І не становлять жодної небезпеки.

"Евакуюються здорові люди, на борт людей з симптомами ГРВІ не буде допущено. Буде задіяний тільки один заклад, в якому будуть розміщені всі евакуйовані громадяни, а також члени екіпажу і люди, які супроводжують членів екіпажу, в тому числі і медичні працівники", — говорить Віктор Ляшко, заступник міністра охорони здоров'я України.

Але при цьому, що це буде за заклад, з якими умовами і де саме, ніхто з чиновників не каже.

"Вимога була перша ключова — це епідеміологічна безпека. Досить багато об’єктів ми проаналізували і аналізуємо сьогодні ще, підбираємо для того, щоб мати кілька варіантів", — говорить Зоряна Скалецька, міністр охорони здоров'я України.

Одним із перших можливих варіантів обсервації називали ось цей санаторій "Пролісок" під Києвом в Обухівському районі. Народ почав панікувати.

"Не в захвате. зараженние они и ото они прийдуть".

А політики на народній паніці та ще й перед місцевими виборами, почали заробляти політичні бали. Обухівська райрада просить владу не привозити евакуантів, а "слуга народу" Олександр Дубінський, мажоритарник із цього округу, навіть хизується "спасінням" свого району.

"Вони працюють на власний піар безумовно. Вони користуються оцими настроями. І намагаються скористатися цими настроями перед місцевими виборами.  Але це протиставлення інтересів містячкових, інтересам загальнодержавним", — говорить Володимир Фесенко, політичний експерт.

Далі — більше. Вірус невігластва, паніки та спекуляцій міцнішає. У ЗМІ називають ще два можливі місця для розміщення евакуйованих — Тернопільську та Львівську області. Тернопільська облрада одразу звертається до президента з протестом.

"Всі депутати одноголосно прийняли рішення не дати розмістити людей в санаторії Медоборони. Є ж багато військових частин, далеко в лісі, полігонів, де можна було створити їм умови де в радіусі 70 кілометрів нема людей", — говорить Назарій, житель Микулинецької ОТГ.

На дорогах встановлюють блокпости, щоб не пустити співвітчизників із Китаю. Везуть шини і дрова.

"Дізналися що насувається велика біда. Захищаємо себе, своїх дітей, своє здоров’я. Я тут близько живу, такі емоції що тебе розпирає".

Люди впадають у такий раж, що готові відганяти коронавірус і своїх же співвітчизників — хрестом. Виходять уночі під дощ — на молебень.

Не менш ганебна ситуація і на Львівщині. Там потенційним місцем обсервації назвали госпіталь ветеранів у Винниках. В області починають навчання, як боротися з короновірусом.

"Ті навчання треба було проводити 2 тижні тому. Так ми повинні вчитися, але не в переддень прильоту літака", — говорить Світлана Морочко, завідувач відділення Львівського обласного госпіталю ветеранів війн та репресованих.

А місцеві за тернопільським прикладом блокують шинами в'їзд на територію госпіталю.

"Жодної умови для таких хворих, добре якщо вони всі будуть здорові, а якщо одна людина захворіє, у нас є умови якими вони можуть забезпечити людей — не можуть. А лікарів забезпечити, а медперсонал? ", — говорить Ірина, жителька міста Винники.

Пізніше чиновник з МОЗу повідомляє: людей із Китаю у Винники не привезуть.

Лікарі на брифінгах намагаються людей заспокоїти.

"Якщо коронавірус прийде в Україну, то він точно прийде не з цими людьми", — говорить Федір Лапій, лікар-інфекціоніст.

"К нам приезжают абсолютно здоровые наши соотечественники без единого симптома болезни. Что вы творите, поэтому искренне призываю прекратите эту панику, которая просто не достойна цивилизации, не достойна вообще ничего не достойна. Где ваша вера? Вера где? Мораль, нравственность? ", — говорить Євген Комаровський, лікар-педіатр.

Закликають до гуманності людей і релігійні лідери усіх християнських конфесій. Одеська область заявляє, що готова прийняти у себе борт із Китаю. Але водночас ситуацію розхитують політично. Ось пост колишнього губернатора Львівщини, а нині народного депутата від "Європейської солідарності" Олега Синютки. Він прямо лякає львів'ян біологічною загрозою. А бажання розмістити евакуйованих українців у Винниках називає політичною помстою регіону за патріотизм.

"А з приводу цих політичних "товарищей" хочу вам сказати правду: Якщо будете перекривати дороги і підбурювати людей, ми привеземо всіх наших громадян, а ми обов'язково їх привеземо додому, тому що це наш обов'язок, конституційний, та й просто людський. Я особисто привезу наших громадян в Кончу-Заспу в їхні особняки!", — говорить Володимир Зеленський, президент України.

І саме на такому інформаційному тлі у середу з Києва вилітає літак до Уханя. Ці кадри зроблені Олександром Маховим — єдиним журналістом, який був на борту.

"Это обычная пленка, и это беферная зона. Тут перегородка из пленки с одной стороны и там с другой стороны с другого ряда другой слой пленки. Она защищает экипаж от нежелательного попадания вируса. Так же у нас тут коврик пропитаный дезинфицирующей жидостью. Мы надеемся — врачи нам сказали, что это может помочь избежать прямого попадания вируса в наш отсек".

Літак забирає 45 громадян України та ще 27 іноземців. І бере курс на Батьківщину. І тут починаються дивні організаційні віражі, за якими у четвер зранку стежить уся країна. Спочатку літак кружляє над Харківщиною. Куди везуть людей — достеменної інформації немає. Потім сідає на дозаправку в Борисполі. Знову злітає і знову повертається в Харків. Нарешті з'являється інформація: з аеропорту людей автобусами повезуть у Полтавську область, у санаторій Нацгвардії в Нових Санжарах.

Далі починається те, що зараз транслюють канали всього світу, — перемога паніки над здоровим Глуздом. Місцеві жителі від самого ранку виходять на мітинг, запалюють шини. І машинами блокують дорогу.

У досі нікому не відомі Нові Санжари з'їжджаються всі ЗМІ. В містечко перекидають Нацгвардію. Щоб угамувати протестувальників і розблокувати дорогу, поліція застосовує важку техніку.

"Розверніться і підіть ось туди. Підіть, ми вас просимо".

Ближче до вечора протестанти зводять барикади й підпалюють їх. Поліція йде на прорив  та звільняє дорогу для автобусів.

Дехто з присутніх намагається вгамувати односельців. Але марно. В автобуси із евакуйованими людьми, які повернулися на Батьківщину, летить каміння. У салоні їдуть перелякані діти.

Зрештою, людей завозять у санаторій. В оточенні правоохоронців і нацгвардійців. Під час сутичок силовики затримують 24 людини.

Ця ситуація ставить низку запитань, які поки що залишаються без відповідей. А ще породжує конспірологічні теорії. Чому евакуація відбулася так пізно? Чому в Китай полетів літак приватної авіакомпанії, а не військової авіації? Чому заздалегідь не обрали місце обсервації — і таким чином підігрівали панічні настрої? І хто зрештою заробляє політичні дивіденди на народній паніці, помноженій на невігластво і злість.