На порозі війни: градус напруження між Туреччиною та Сирією наростає

На порозі війни

На порозі війни. Градус напруження між Туреччиною та сирійськими урядовими силами, підтримуваними Росією наростає. Після авіаудару асадівських військ по турецьких підрозділах у провінції Ідліб минулої п'ятниці, Анкара продовжує стягувати сили до лінії розмежування та обстрілювати ключові військові об'єкти сил Асада. Деталі у сюжеті Аліси Орлової.

Втрати сил Асада уже досить значні. І це лише початок — заявив президент Туреччини Реджеп Ердоган під час виступу в Анкарі. Жодного дня тиші у зоні деескалаці в Провінції Ідліб з 28 лютого і справді не було. У суботу повітряні сили Туреччини зруйнували військовий аеродром проурядових сил в передмісті Алеппо.

Після цього командування сирійського керманича перекинуло усю авіаційну техніку на інший аеродром в районі Нейраб. Однак і той зазнав ударів турецької армії. А напередодні турецькі винищувачі збили два літаки військово-повітряних сил Сирії. Льотчики встигли катапультуватися. У свою чергу, сирійські сили ППО знищили шість ударних безпілотників Туреччини. Після цього Дамаск оголосив про закриття повітряного простору над провінцією Ідліб.

У ніч проти 28 лютого в сирійській провінції Ідліб внаслідок авіаудару асадівських військ загинули 33 турецьких військових. У Міноборони РФ одразу заявили — вони, мовляв, перебували у "бойових загонах" терористів. Після цієї заяви президент Туреччини Реджеп Ердоган провів телефонну розмову із путіним. Запропонував Москві відступитися у Сирії, і дати Анкарі можливість самій реагувати на дії підрозділів, лояльних Асаду.

"Я сказав це Путіну. Що ви там робите? Якщо вам потрібна на тій теритрії база — будуйте, але не стійте на нашому шляху. Залиште нас один на один з режимом. Ми будемо діяти так, як необхідно", — говорить Реджі Тайіп Ердоган, президент Туреччини.

Також лідери домовилися про особисту зустріч. Вона може відбутися 5 або 6 березня. Тим часом у Туреччині зростають антиросійські настрої. Турецьке суспільство чітко розуміє, хто стоїть за вбивством їхніх військових в Сирії.

"Загинуло 33 наших солдати. Ми сумуємо за ними. І вважаємо, що саме Росія несе за це відповідальність. Вона завжди стоїть за лаштунками. Ми зібралися тут, щоб продемонструвати своє ставлення до цього", — говорить Хакан Текіс, протестувальник.

"Ми тут, щоб висловити протест проти російського імперіалізму, планів Росії на Близькому Сході та її масових вбивств", — говорить Суїп Койтак, протестувальник.

Частину провінції Ідліб продовжують контролювати сирійські повстанці, яких підтримує Туреччина. Анкара вимагає, щоб асадівські війська відійшли за межі зони деескалації. У Дамаску натомість наполягають, що в Ідлібі перебувають бойовики-терористи, які вчиняють постійні вилазки проти сирійської армії і союзних їй російських сил.

Конфлікт загрожує також новою хвилею біженців до Європи: Туреччина повідомила, що надалі не буде буферною зоною для мігрантів. За словами Ердогана, 18 тисяч осіб вже перетнули кордон, і ця кількість зростатиме. З грудня через бойовї дій в Ідлібі кинути свої будинки змушені були сотні тисяч сирійців.