Тисячі сирійських біженців штурмують кордони Греції

Міграційна криза

На кордоні Греції і Туреччини —  сутички і сльозогінний газ. А біля офісу канцлера Німеччини — демонстрації з вимогою відкрити кордони Європейського Союзу і прийняти біженців.

Чи вдасться уникнути нової міграційної кризи і вмовити Туреччину повернутися до виконання угоди з ЄС?

Офіс канцлера Німеччини — в оточенні демонстрантів. Кілька тисяч людей прийшли до урядового кварталу з вимогою відкрити кордони Європейського Союзу і прийняти біженців, які намагаються потрапити з Туреччини до Греції. А ще — скасувати міграційну угоду між Анкарою та Брюсселем, — її протестувальники вважають "токсичною".

На кордоні між Туреччиною і Грецією наразі зібралося тисячі біженців. Час від часу групи мігрантів намагаються прорвати лінію перетину. Силовики зупиняють їх сльозогінним газом. Є дані і про загиблих. Влада Туреччини стверджує, що грецькі військові застрелили трьох біженців.

"Де їхня людяність? Де їхнє сумління? Їм не шкода дітей, жінок? Ми втекли від війни, шукаємо захисту! А вони натомість наставляють на нас зброю", — говорить Омар, біженець з Сирії.

"Ми хочемо кращого майбутнього для наших дітей! Не для себе, — нам уже бАайдуже, що буде з нами", — наголосив Мохамед Алі, біженець з Сирії.

Внаслідок сутичок є жертви. Влада Туреччини стверджує, що вчора грецькі військовики застрелили трьох біженців. Сьогодні начебто вбили ще одного і поранили п'ятьох.

"Я просто стояв біля лінії перетину, не намагався її перетнути. А вони раптом почали стріляти", — говорить Омар, біженець з Пакистану.

Це брехня, — заявляють у Афінах.

"Турецька сторона фабрикує і поширює фейкові новини, спрямовані проти Греції. Я категорично це спростовую", — наголошує Стеліос Пецас, речник уряду Греції.

На кордоні вже побувала делегація з Брюсселя на чолі з очільницею Єврокомісії Урсулою фон дер Ляйєн. Європейські топ-чиновники на місці поспілкувалися з прем'єром Греції і пообіцяли країні фінансову допомогу — 700 мільйонів євро для зміцнення кордонів.

"Цей кордон — не тільки грецький, це європейський кордон. І, як європейка, я — на вашому боці. Я хочу також висловити своє співчуття мігрантам, яких заманили у цю жахливу ситуацію неправдивими обіцянками", — наголосила Урсула фон дер Ляйєн, президент Єврокомісії.

"Десятки тисяч людей, які намагалися потрапити до Греції протягом останніх днів, — приїхали не з міста Ідліб. Вони тривалий час жили у Туреччині, у безпеці, більшість з них вільно розмовляють турецькою. Європа не дозволить шантажувати себе, використовуючи біженців!", — заявляє Кіріакос Міцотакіс, прем'єр-міністр Греції.

Сьогодні європейські чиновники в Анкарі зустрічаються з президентом Ердоганом. Хочуть умовити його повернутися до виконання міграційної угоди між Туреччиною і ЄС. Її сторони уклали чотири роки тому. За домовленістю, Анкара зобов'язалася стримувати потік біженців. За це отримувала фінансову допомогу від ЄС. Механізм працював, доки президент Ердоган не заявив, що країна більше не може утримувати мігрантів і не відкрив кордонів Туреччини. Це сталося кілька днів тому.

Приймати мігрантів європейці не готові. Передусім, німці. Офіційний Берлін, який 5 років тому відкрив свої двері і прийняв більше як мільйон сирійських біженців, цього разу натякає — шлях до ЄС закритий.

У 2015 році в розпал міграційної кризи прийняти біженців вирішила особисто Ангела Меркель. За це канцлерку не раз критикували, рейтинги очолюваної нею партії впали, а позиції ультраправих сил, навпаки, посилилися. Тож сьогодні Меркель закликає Туреччину повернутися до виконання міграційної угоди.

"Ситуацію розумію і готова до розмови. Але вирішувати проблему за рахунок біженців — неприпустимо. Люди на кордоні, вони фактично опинилися в глухому куті. Ми повинні знайти рішення, а не ускладнювати їм життя", — наголосила Ангела Меркель, канцлер Німеччини.

Загострення міграційної кризи сьогодні обговорюють і міністри внутрішніх справ країн ЄС. Вони зібралися на термінову зустріч у Брюсселі.