У Кам’янці-Подільському показали унікальні знахідки археологів (ФОТО)

  • Унікальність знахідок у тому, що вони цілі та походять з одного набору.
  • А ще вони виготовлені саме у Кам’янці-Подільському.

Археологи передали Національному історико-архітектурному заповіднику «Кам’янець» унікальні артефакти, які вдалося знайти під час розкопок у східній частині Старого міста. Серед них є кахлі для оздоблення печей з багатими рельєфними зображеннями. Їх виявили на ділянці, де зараз будують житловий комплекс. Про це йдеться у матеріалі ВВС News Україна.

Фахівці вказують на те, що унікальність знайдених кахлів у тому, що вони цілі, походять з одного набору і з одного житла, а також у сюжетних зображеннях і орнаментах. А ще вони виготовлені саме у Кам’янці-Подільському.

За словами керівника археологічної експедиції Павла Нечитайла, знайдені пічні кахлі були надзвичайно популярними в XVI-XVII столітті. Їхні сюжети — картина тогочасного світогляду кам’янчан.

  • «Цілих кахляних печей того часу в Україні не збереглося. Вік такої печі зазвичай недовгий: їх знищували війни, перебудови, мінлива мода. Цілі кахляні набори або їхні частини — рідкість», — наголошує науковець.

Археологи додали, що зазвичай під час розкопок кахлі того періоду трапляються у вигляді дуже маленьких шматочків. Натомість у цьому випадку археологам пощастило відкрити фрагмент глинобитного житла, яке згоріло під час польсько-турецького конфлікту кінця XVII століття.

  • «Ймовірно, власники дому обережно зняли їх (кахлі — ред.) і поклали під дерев’яну підлогу. Вийшов теплоізолятор. Так, на підлозі, вони і збереглись», — зауважив Нечитайло.

На знайдених кахлях зображені портрети та орнаменти.

  • «Сюжети кам’янецьких кахлів — неймовірні, унікальні. Це портрети людей в одязі XVI століття, грифони, тримачі гербів».

Археолог додав, що подібні пічні набори — рідкісне явище не лише для Кам’янця-Подільського, але й для всеукраїнської археології пізнього середньовіччя і нового часу.