У Нідерландах почався суд у справі про збитий Boeing над Донбасом

Збитий Boeing над Донбасом

У Нідерландах почався судовий процес у справі про збитий Боїнг у небі над Донбасом. Хто на лаві підсудних? І чи є шанс на вирок для тих, хто не просто на місці запускав ракету, а відправив на окуповану територію України смертоносний "Бук"? Олена Абрамович — далі.

Неділя — переддень початку суду. Під посольством Росії у Гаазі — 298 порожніх білих стільців. Їх принесли й поставили родичі загиблих у рейсі МН17. Поряд із імпровізованими рядами пасажирських крісел вівтар із квітами і таблички з написами "Людяність — вища за політику", "Безкарність — неприпустима!".

"Ідея цієї акції — дати Федерації чітко зрозуміти, що вони мають співпрацювати зі слідством. Досі росіяни перешкоджали розслідуванню або, принаймні, не співпрацювали з міжнародною спільною слідчою групою", — говорить Піт Плог, молодший брат загиблого у НМ17.

"Намагаємося продемонструвати нашу позицію: Росія має надати нам певні відповіді і пояснити чимало речей, які досі приховує", — говорить Сандер ван Люїк, брат загиблого у НМ17.

Що сталося влітку 14 у небі над Донецьком? Міжнародна слідча група у складі Нідерландів, Австралії, Бельгії, Малайзії та України аналізувала 5 років. Зрештою, дійшли висновку: Боїнг-777 малайзійських авіаліній, що прямував з Амстердама в Куала-Лумпур, збили проросійські бойовики ракетою комплексу "Бук". Належав він 53 бригаді ППО в Курську. Доставлений з Росії в Україну, а потім відвезений назад.

"Я відкриваю публічне слухання окружного суду Гааги, який засідає в Судовому комплексі в Схіпхол, за кримінальною справою MH17", — говорить Хендрік Стейнхаюс , Головуючий суддя у процесі.

Слухання проводять у Нідерландах, бо дві третини загиблих — громадяни саме цієї країни. Місце обрали символічне — комплекс поряд з аеропортом Схіпхол, звідки, власне, і вилітав боїнг.

Вмістити усіх охочих судова зала не могла, тож засідання транслювали наживо — мовою оригіналу — нідерландською, а також зі синхронним англійським перекладом. Доступ до неї був відкритим для усіх.

На даному етапі обвинувачення висунули чотирьом: трьом росіянам та одному українцю. На підставі прослуханих телефонних розмов, слів свідків та інших доказів, їх звинувачують в організації доставки "Бука" та його використанні.

Ігор Гіркін, він же Стрєлков — називав себе "міністром оборони так званої ДНР", громадянин Росії.

Сергій Дубінський, позивний "Хмурий". Генерал-майор, відставний офіцер ГРУ армії Росії.

Олег Пулатов, позивний "Гюрза". Російський полковник, був в підпорядкуванні у Дубінського, ймовірно, супроводжував "Бук" і був поряд у момент запуску.

Леонід Харченко, прозивний "Крот", українець, непрофесійний військовий. Підпорядковувався Пулатову, і разом із ним супроводжував Бук у місце запуску ракети.

Жоден з обвинувачених на суд не з'явився. Суддя з пів-години пояснював, як саме їх намагалися запросити. Окрім посвідок через офіційні канали, достукатися намагалися і через усі можливі соцмережі та месенджери.

"Із Дубінським також зв'язалися телефоном. Чоловік відповів, що він не Дубінський і більше не брав слухавку, але експерти визначили, що це голос Дубінського, використавши інші записи його розмов", — говорить Хендрік Стейнхаюс, головуючий суддя у процесі.

Зрештою, суд постановив, що обвинуваченим безсумнівно відомо про засідання. Тож відмовитися від захисту — було їхнім вибором, і це дає право на заочний суд. Усіх, окрім Пулатова, який прислав до судової зали групу адвокатів.

"Олег Пулатов займає позицію, що він ні в якому разі не несе відповідальності і ніяким чином не причетний до збиття MH17 або його наслідків. Іншими словами, він стверджує, що не має ніякого зв'язку зі збиттям MH17", — говорить Сабіне Тен Дусхате, адвокат Олега Пулатова.

Невинними назвали себе і Дубінський, і Гіркін. Останньому днями додзвонилися журналісти BBC. Той заявив: не визнає компетенції нідерландського суду.

"Я человек военный и не собираюсь признавать за гражданским судом иностранной страны компетенцию в осуждении человека, который участвовал в не их гражданской войне, только на основании того, что там погибли граждане. Пусть предъявляют претензии Украине", — гворить Ігор Гіркін, обвинувачуваний у справі збиття "боїнгу".

Проте сховатися за військовими законами не вдасться, наполягають нідерландські прокурори. Адже бойовики самопроголошених республік не представляють армію жодної суверенної держави, і відповідно не проводили законну військову операцію. Всі вони зараз переховуються в Росії.

"Є чіткі ознаки, що російський уряд прагне зірвати розслідування і не соромиться надсилати сюди представників російських служб безпеки", — говорить Тейс Бергер, нідерландський прокурор.

ГРУ та ФСБ загрожують безпеці свідків, наполягли прокурори. І попросили в суду дозволу не розкривати їхні імена та не приводити до зали засідань.

"Кілька свідків цього розслідування заявили, що вони переживають за своє життя, якщо їхні особи будуть розкриті. Використання російських служб безпеки для встановлення осіб свідків слідства є реальним сценарієм", — говорить Тейс Бергер, нідерландський прокурор.

Тож зачитуючи дані свідків, прокурори використовували кодові номери — M58, S21. Серед тих, хто зголосився співпрацювати зі слідством — фотограф, якому бойовики хизувалися збитим літаком. Добровольці-сепаратисти, які охороняли дороги для транспортування "Бука". Є й бойовик, який безпосередньо бачив запуск ракети.

Цей свідок також розповідає про інших сепаратистів, які були на місці запуску, та про різні деталі локації. M58 заявляє, що спочатку присутні були задоволені, оскільки їм сказали, що був збитий військовий транспортний літак. Та коли оглядачі повернулися з місця катастрофи, вони сказали, що це був цивільний борт.

За п'ять років розслідування слідча група зібрала 36 тисяч сторінок матеріалів. Доступ до цих даних, власне, називають однією з причин, чому Росія таки прислала на суд захист хоча б для одного обвинуваченого. Ще одна вигода від участі в процесі — можливість його затягнути. Адвокати Пулатова уже попросили додатковий час на ознайомлення.

Цікаво, що суд відмовив дати час на переклад справи російською — інакше, це могло затягнутися щонайменше на півроку. Оскільки підсудний має нідерландських адвокатів, порадили, аби вони йому й перекладали все необхідне.

Та все ж після низки прохань від захисту суд таки оголосив перерву до 23 березня. Відтак перший етап засідання тривав два дні, хоча зала була зарезервована на тиждень. Загалом процес запланований у чотири — до лютого 2021. Та вже зараз зрозуміло, все затягнеться на довше.

"Ніхто не чекав, що взагалі якийсь суд буде. Але сьогодні ми показали світу, державне обвинувачення продемонструвало, що існує судовий процес, що є достатньо доказів для обвинувачення, і я сподіваюся, що суддя має стільки доказів на своєму столі, аби прийти до висновку: винен", — говорить Антон Котті, батько загиблих у МН17.

Родичі загиблих теж планують свідчити — зголосилися 49 людей. Удвічі більша кількість сімей прагне отримати компенсації від РФ. В якому обсязі — поки не зрозуміло, як і те, коли це може статися. Але в Нідерландах певні: рано чи пізно за злочини доведеться відповідати.