У світі закінчується місце для зберігання нафти

Світова нафтова криза

У світі закінчується місце для зберігання нафти. Через епідемію коронавірусу ринок споживання нафтопродуктів суттєво зменшився, а найбільші країни-виробники "чорного золота" досі не скоротили видобуток. Чим це загрожує світовій економіці та які наслідки відчує Україна?

З майже 60 доларів за барель на еталонні марки нафти — до 25. А на "російську" — до 10,5. Ціни на "чорне золото" обвалилися, бо провідні країни-експортери не змогли домовитися про скорочення видобутку.

Борис Кушнірук, економічний експерт:

Саудівська Аравія намагалася домовитися з Росією про скорочення пропозицій на ринку, щоб підтримати ціну. Росія відмовилася.

Через коронавірус транспортні перевезення суттєво скоротилися по всьому світу. Авіакомпанії скасовують рейси, у багатьох країнах громадський транспорт зупинили, а люди менше користуються власними автівками. Результат — попит на нафтопродукти значно зменшився. Експерти прогнозують скорочення ринку споживання щонайменше на 15 відсотків. Та попри це, провідні країни-виробники продовжують "заливати" ринок дешевою нафтою.

Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних стратегій:

Ринок споживання — 85 мільйонів барелів на день, а за рахунок додаткових вливань нафти з боку Саудівської Аравії, ринок отримує майже 105 мільйонів. Тобто, більш ніж 20 мільйонів барелів — фактично не потрібний ресурс. Тим самим, вони знижують ціну на нафту, завдаючи збитки і собі як видобувнику нафти, і Росії, і Сполученим Штатам Америки.

Надлишок пропозиції невдовзі призведе до того, що усі світові резервуари для зберігання "чорного золота" заповняться, і нафту буде просто нікуди дівати, — про це повідомляють CNN.

Попит на нафту знижується щодо пропозиції так швидко, що вже невдовзі головним питанням для нафтових компаній стане не отримання прибутку на ринку, а сама можливість збуту.

Ціна російської нафти Urals вже стала "негативною" — витрати на транспортування та податки перевищили вартість продажу. Те саме відбувається у США та Канаді — втім, поки що лише з "важкою" нафтою (з великим вмістом сірки).

Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних стратегій:

Її зараз уже продають фактично, у буквальному розумінні, з доплатою. Тобі платять гроші за те, щоб ти її забрав. Забрав, власне для того, щоб звільнити резервуари, щоб було хоча б куди закачати нову нафту, щоб не зупиняти виробничий процес. Щоб у людей була робота, щоб не подавати на банкрутство.

Падіння ціни на нафту до нуля буде ударом для світової економіки. Тож країни-експортери продовжують шукати компроміс.

Дональд Трамп, президент США:

Це було б чудово і для Росії, і для Саудівської Аравії. Я сподіваюся, що вони домовляться, тому що альтернативи невтішні. Обидва очільники розумні та люблять свої країни, тож думаю, вони і самі хочуть домовитись. Ця угода могла б врятувати світову нафтову індeстрію.

В Україні на цьому тижні середня ціна на бензин та дизель знизилася всього на гривню-дві. Після дводенних переговорів очільників Антимонопольного комітету з представниками основних мереж АЗС. Втім, у Комітеті вважають, що вартість пального можна знизити ще щонайменше на 2-3 гривень за літр.