В Україні вже за кілька днів зростуть тарифи на опалення. Поки подорожчання очікується лише у тих містах, де підприємства вже встигли провести громадські слухання і погодили ціни. У січні "підтягнуться" й інші. І в Кабміні, і в Нацкомісії наполягають: у середньому зростання складе 16-17,1%. А пропозиції підвищити ціни на 25-30% прем'єр Володимир Гройсман вже назвав "неадекватними".

Як зростуть тарифи

Хто і як рахує тарифи. Вартість опалення в Україні встановлюється або Нацкомісією у Києві, або місцевою владою в регіонах. Великі підприємства зобов'язані перерахувати тарифи, а потім узгодити їх із профільною комісією. Комісія ж має перевірити розрахунки і або затвердити, або змусити перерахувати.

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання

Якщо підприємство генерує менше 170 тис. Гкал тепла (або у місті теплолічильники встановлені менше ніж у 90% споживачів), тарифи може встановлювати місцева влада. І йдеться не тільки про невеликі населені пункти. Для прикладу, місцева влада у 2017-2018 роках сама встановила ціни на опалення в Івано-Франківську, Кропивницькому, Миколаєві, Житомирі.

Від чого залежить подорожчання. У Нацкомісії у сферах енергетики і компослуг (НКРЕКП) вважають, що місцева влада, яка отримала право встановлювати тарифи, необґрунтовано підвищувала ціни. Для прикладу, в Івано-Франківську тепло подорожчало на 41%. І це ще до того, як в Україні підняли ціни на газ. Обґрунтування у всіх одні й ті самі: зростають зарплати, дорожчають ремонти, підвищують ціни на воду і електроенергію. Цікаво, що зарплати зростають по всій країні, але при цьому, наприклад, у Житомирі тариф підвищили на 12,2%, а у Миколаєві — більше ніж на 70%.

Як вплине подорожчання газу. "Ми порахували, що максимум як може зрости ціна — це на 16%. Але ми знаємо, що є підвищення на більше — 25%, 30%. І цього допускати просто неможливо, бо це неадекватне підвищення", — заявив Володимир Гройсман, відповідаючи на запитання нардепів у Раді. Навіть якщо складова газу у тарифі на тепло займає 90%, подорожчання блакитного палива призведе до того, що ціна тепла зросте всього на 21,15%. Все, що вище — подорожчанням газу виправдано бути не може.

Коли переплачуємо

Втрати. У складовій тарифу також закладені і втрати при транспортуванні та генерації. Тобто ми повинні оплачувати не тільки те тепло, яке "зайшло" до будинку, але і те, що "загубилося" по дорозі. Експерт у сфері теплопостачання Сергій Пінчук вивчив обсяги втрат у різних містах (у минулому опалювальному сезоні) і, за його даними, підприємства закладають у тарифи втрати в розмірі від 12% до 30%. Чим вищі втрати, тим більше повинні платити за опалення.

Але з іншого боку: щоб скоротити втрати, доведеться ще сильніше підвищити тарифи. Інфраструктура зношена на 70%, саме з цієї причини Гкал по дорозі витрачають "даремно". За наявних тарифів підприємствам доведеться близько 20-30 років ремонтувати мережі. Але стільки часу вони не прослужать — якщо не зайнятися масштабними ремонтами, вже через 10 років зношення може скласти 100%. "Якщо мережі не ремонтувати, то послуги ми просто не зможемо отримувати", — заявила у інтерв'ю  голова Нацкомісії Оксана Кривенко.

Сумнівні розрахунки. Моніторинг профільної комісії демонструє, що в деяких містах ціни на тепло встановлюють необґрунтовано. На завищених тарифах заробляють місцеві комунальні підприємства.

"Необхідно звернути увагу на той факт, що визначення так званої "різниці у тарифах" з Державного бюджету відбувається непрозоро і часто проходить зі зловживаннями. Так, за інформацією, яка перебуває у відкритому доступі за результатами ревізій Держаудитслужби у 2017 році виявлено зайве отримання 1,8 млн грн субвенцій на покриття різниці у тарифах", — зазначають у НКРЕКП.

Завищені нормативи. Українці в будинках без лічильників платять за тепло за нормативом споживання. Це близько 0,014 Гкал на опалення квадратного метра житла і змінюється залежно від місяця і регіону. Як показує практика, українці в будинках без лічильників у середньому платять за тепло на 25-30% вище. Це означає, що чинні нормативи завищені і ті, хто платить без лічильника, фактично змушені переплачувати.

Варто зазначити, що за місяць до підвищення тарифів підприємства публікують проект рішення на своєму сайті. І за той час, поки остаточне рішення не ухвалене, українці можуть вплинути на місцеву владу, взяти участь в обговоренні нових цін.

Источник

comments powered by HyperComments